Hirudokosmetyka

Właściwości kosmetyczne pijawek znały gejsze, które mieszały krew pijawki z wonnymi olejkami i nacierały nią całe ciało.
Badania nad substancjami gruczołów ślinowych pijawek potwierdziły obecność substancji wpływających na stan skóry, jej napięcie, ukrwienie i dotlenienie.
Zwolenniczką terpaii oczyszczających z użyciem pijawek jest Demi Moore, a w Polsce ich właściwości zachwalała aktorka Ewa Kasprzyk:

„Wierzę, że odmładzają, pomagają zachować urodę i dobre samopoczucie (…) Tego zaś, że wzmacniają odporność, jestem pewna, bo przed zabiegami często chorowałam – a teraz wcale.

Maseczka liftingująca z pijawek

Po zabiegu, z pijawki wyciskana jest krew pacjenta zmieszana z krwią pijawki. Jest ona bogata w substancje odżywcze, upiększające, odmładzające (elastaza, kolagenaza, hiluronidaza), hormony (estradiol, DHEA), serotoninę. Substancje aktywne cechują się bardzo dobrą przenikalnością do głębokich warstw naskórka działając jednocześnie złuszczająco na martwe komórki naskórka w warstwie zewnętrznej.
Już po pierwszym zabiegu skóra staje się napięta, nawilżona i jedwabiście gładka. Znikają płytkie zmarszczki i przebarwienia. Maseczka wykazuje dobre efekty przy cerze trądzikowej i innych chorobach skóry.